Gabriel Bujor și Gabriel Dumitriu au marcat 10 goluri în meciul Suedia-Romania

Jucătorii AHC Dunărea Călărași, Gabriel Bujor și Gabriel Dumitriu au avut evoluții foarte bune în meciul Suedia-Romania 33-30, împreună ei marcând și 10 goluri. Într-o grupă cu Suedia, de patru ori campioană a Europei, cu Muntenegru și cu Kosovo, România trebuie să ocupe la final unul dintre primele două locuri pentru a ajunge la turneul final. Din cele 8 grupe de calificare, vor mai obține biletele Euro 2022 și cele mai bune patru echipe de pe poziția a 3-a. Gabriel Bujor a facut o prima repriza perfecta, cu trei goluri marcate in poarta scandinavilor, cu recuperare în apărare și gol pe contraatac și cu execuții perfecte de la 7 metri. Gabriel Dumitriu a marcat o dată în prima repriza. România a început ceva mai bine repriza secundă și a marcat de 6 ori în primele 8 minute, golul 17 fiind foarte spectaculos, după o pasă pe la spate a lui Căbuț pentru Gabriel Dumitriu. Diferența a scăzut la 4 goluri pentru gazde în minutul 41, 24-20, după două goluri consecutive ale lui Gabriel Florinel Dumitriu.La final, gazdele s-au impus cu 33-30, dar tricolorii au arătat, de această dată, că sunt în „business” și chiar au șanse să prindă Euro EHF 2022 dacă vor continua cu Muntenegru de unde au rămas cu reprezentativa nordică.