Dunărea Călărași va juca în deplasare cu Politehnica, sâmbătă, 11 mai

În runda a 9-a a play – out-ului ligii 1 Betano, la Iaşi se vor afla faţă în faţă Politehnica şi Dunărea Călăraşi, partida fiind programată sâmbătă, 11 mai, de la ora 18.00. Până acum cele două viitoare rivale s-au mai întâlnit de 3 ori. Primul duel a avut loc la Călăraşi, pe 25 august 2018 în cadrul etapei a 6-a a sezonului regulat. Dunărea s-a impus cu 2-0 graţie reuşitelor semnate de Vali Alexandru (56) şi Bodo Kanda (79), doi jucători care nu mai fac parte acum din lotul lui Dan Alexa. În minutul 44, ieşenii au rămas în 10, Ionuţ Cioinac fiind eliminat. Returul a avut loc pe 9 decembrie 2018. Poli a câştigat cu 1-0, prin golul marcat de Platini (33). A treia confruntare a avut loc la Călăraşi, pe 16 martie. În cadrul rundei a 2-a a play – out-ului, oaspeţii au câştigat cu 2-1. G. Iancu a deschis scorul în minutul 69, direct din corner, ieşenii egalând în minutul 81 tot prin Platini. Poli înscrie şi golul de 3 puncte prin Fl. Gardoş în minutul 87. O victorie la care ieşenii nici nu mai sperau!

După 8 etape desfășurate în play – out, Poli a obţinut 2 victorii (ambele în deplasare, cu Dunărea, 1-2, respectiv cu Hermannstadt, 0-1), 2 egaluri (acasă cu Concordia, 1-1 şi în deplasare cu FC Voluntari, 0-0) şi 4 înfrângeri (3, acasă, cu FC Voluntari, 0-2, cu Gaz Metan, 1-2 şi Dinamo, 0-1 şi una în deplasare, 3-0 pentru FC Botoşani). Cu 25 de puncte, echipa antrenată de Flavius Stoican ocupă locul 4. Dunărea, locul 6 cu 21 de puncte, a strâns până acum 2 victorii, 3 remize şi tot atâtea eşecuri, golaverajul fiind negativ, 5-9.