CSM Călărași/3 medalii de aur și una de bronz la Campionatele Europene de Canotaj

Sportivii CSM Călărași au obținut rezultate excepționale la Campionatele Europene de Canotaj, Tineret, U23, Grecia, desfășurate în perioada 6-8 septembrie 2019. Aceștia s-au întors cu 3 medalii de aur și o medalie de bronz. Rezultate au fost realizate de Mădălina Cașu, Alexandru Chioseaua și Adriana Ailincăi. Mădălina Cașu a câștigat titlul european în proba de patru rame, aceeași sportivă câștigând titlul și în proba de opt plus. Reamintim că Mădălina Cașu a câștigat în acest an și aurul european la o categorie superioară de vârstî, respectiv la seniori, la Campionatul European de la Lucerna. La aceeași competiție continentală, Alexandru Chioseaua a obținut tot medalie de Aur, în proba de patru plus unu. O medalie de bronz a obținut Adriana Ailincăi în proba de dublu rame. Urmează calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo, în 2020, la Regata de la Lucerna, unde le urăm de pe acuma spor în pregătire și succes deplin”, a spus directorul CSM Călărași, Dumitru Chirilă.