AFC Dunărea Călăraşi a învins UTA Bătrâna Doamnă, cu 3-1

Stadionul „Ion Comşa” din municipiul Călăraşi a găzduit  partida dintre AFC Dunărea şi UTA Bătrâna Doamnă. Meciul a fost câştigat de către Dunărea Călăraşi, cu scorul de 3-1.  Acesta a fost primul joc al barajului dintre ocupantele locului secund din cele două serii ale play-off-ului. „Spartanii„ lui Adrian Mihalcea au arătat un fotbal de calitate pe stadionul „Ion Comşa„ din Călăraşi în meciul tur cu UTA Arad, formaţie venită din seria a 2-a a Ligii a 2-a. Călărăşenii au pregătit această partidă destul de bine şi au reuşit să se impună cu un scor care le dă mari speranţe pentru returul cu arădenii. Valentin Alexandru, un atacant de calibru a marcat de două ori în partida cu UTA, chiar la 4 minute de la începul partidei şi la finalul primei părţi (45). Oaspeţii au punctat o singură dată în acest meci prin Strătilă (43). Spre finalul unui meci impresionant în care Dunărea a ratat şi alte ocazii de gol, Bodo Kanda a stabilit scorul final cu o execuţie spectaculoasă în minutul 80. „Meciul de la Arad nu va fi deloc uşor„ , spunea Adrian Mihalcea la finalul partidei de la Călăraşi. Fanii Dunării Călăraşi au pregătit o coregrafie impresionantă la derby-ul cu UTA Arad. Mesajul transmis de ultraşii galben-albaştri a făcut referire la faptul ca elevii lui Mihalcea să se dăruiască total pe teren şi acest vis frumos să-l facă realitate. „Acest vis nu-l faceţi un coşmar, dăruiţi-vă total!„ , a fost mesajul afişat de galeria echipei de pe malul Borcei, care a susţinut formaţia locală pe tot parcursul meciului, afişând la începutul partidei 16 steaguri în culorile grupării. Returul va avea loc sâmbătă, 4 iunie, la Arad şi va fi difuzat începând cu ora 18:00, pe DigiSport1. Câştigătoarea dublei va juca în barajul pentru promovarea în Liga 1, cu FC Voluntari.